Kategoriler


Kategori>HASTA YATAKLARI FİYATLARI
 

HASTA YATAKLARI FIYAT HK20


Satış Fiyatı : 750,00TL
Kiralama : Yok
Stok Durumu : Stok Var
Hasta Yatakları Fiyat / Hasta Yatakları Fiyat İstanbul
Ürün Detay

Ürün Seti - Yanında Verilen Malzemeler.

 • Hasta Karyolası
 • Medikal Hasta Yatağı (4 Parça Halinde Anti Baktariyel Sünger)
 • Alez (Sıvı Geçirmez Örtü)
 • Serum Askılığı
 • Üçretsiz Servis Kurum
 • Şehir Dışı Kargoyla Gönderim

 

Teknik Özellikler:

 • Kullanılan Ana Malzeme (Çap,Et Kalınlığı) : 40 X 40 X 1.5 Profil,30 X 30 X 1.5 Profil
 • Başlık Ve Ayak Ucu : Elektrostatik Toz Boyalı Suntalam Başlık Ve Ayak Ucu
 • Korkuluk : Tek Düğmeli Elektrostatik Toz Boyalı Boru Sistem Korkuluk
 • Yatak Platformu : Elektrostatik Toz Boyalı 1mm Kalınlığında Dkp Sac
 • Tekerlekler : 100 Mm Çapında Yerli Kama,Emes Marka Çapraz Fren Sistemli
 • Aksesuar : Serum Askısı
 • Hareketler : 2 Hareketli,Baş Kısmı(Sırt Kısmı) Ve Ayak Kısmı Hareketlidir
 • Servis : 2 Yıl Garantili
 • Birebir Motor Değiştirme Garantisi Dahil
 • Ölçüler (İç) : En:90cm Boy:190cm
 • Ölçüler (Dış): En:100cm Boy: 200cm Yükseklik : 45cm
 • İl Dışı Ambalaj: Anlaşmalı Ambalaj Paketi Kurulı Gönderi Adrese Teslim
 • 4 Parça Medikal Şilte
 • Alez

 

 
HASTA YATAKLARI FİYAT;
 
Yanıklar 
 
Ateş, ısıtılmış cisimler veya sıvılar, güneş, elektrik, kimyasal maddeler ve benzeri nedenler yanıklara neden olur.
Yanıklar, cilde ve vücut dokularına yaptıkları zarara göre başlıca üç sınıfa ayrılırlar
 
Birinci derece yanık: Sadece üst deri (epiderm) hasar görmüştür.
İkinci derece yanık: Derinin ikinci tabakası (derma) hasar görmüştür.
Üçüncü derece yanık: Deri altı dokusu ve kas sinir gibi dokular hasar görmüştür.
Yanıklara uygulanacak ilk yardım ve tedavi için yanığın derecelendirilmesi önemlidir.
Birinci derece yanıklar:
Cildin sadece üst tabakasının yandığı en hafif yanıklardır. Cilt şiş ve kızarıktır. Ellerin, ayakların, yüzün, kasıkların, kaba etlerin önemli bir bölümü veya hasta yatakları fiyat ana eklemlerden biri yanmadıkça hafif yanık olarak kabul edilmelidir.
 
İkinci derece yanıklar:
Cildin ikinci tabakasının da yandığı durumdur. Ciltteki kızarıklık daha fazladır, beneklenme ve su toplama, şiddetli acı da bulunur. İkinci derece yanık olan alanın genişliği 5 m.den daha geniş değilse ve birinci derece yanıkta bel,irtilen bölgeler yaanmamışsa hafif yanık olarak kabul edilir.
 
Üçüncü derece yanıklar:
Cildin alt kısmına ulaşmış yanıklardır. Yağ, kas sinir, kiriş ve hatta kemik dokusunda yanıklar olabilir. Ağır yanık olarak kabul edilir.
 
Hafif Yanıklarda İlk Yardım
 
 
Cilt yarılmamışsa serin suyun altında tutun veya serin bir suya batırın, 3 ila 5 dakika kadar tutun. (Eğer çevre çok soğuk ise, donma tehlikesi nedeniyle su uygulaması yapmayın.)
Yanık kısmı, varsa streil bir bezle yoksa temiz bir bezle sarın
Ağrı kesici bir ilaç verin
El, ayak, yüz, kaba etlerin önemli bir kısmı ya da ana eklemlerden biri yanmışsa ya da ikinci derec yanık alanı 5 cm.den daha genişse ağır yanıklardaki ilk yardım " Hasta Yatakları Fiyatları " kurallarını uygulayın.
Ağır Yanıklarda İlk Yardım
Yanığa neden olan şeyin söndüğünden ya da uzaklaştırıldığından emin olun. Eğer giysileri alev almışsa koşmasına izin vermeyin, suyla ya da bir battaniyeye tümüyle sararak söndürün. Eğer üzerindeki giysiler köz halinde değilse, yanık giysileri çıkartmaya çalışmayın.
Yaralının nefes alıp almadığını ve kalbinin atıp atmadığını kontrol edin. Nefes alması durmuşsa , 'solunum durmuşsa' bölümündeki kuralları, kalbi atmıyorsa, 'kalp durmuşssa' bölümündeki kuralları uygulayın.
Solunumla ilgili bir sorunu yoksa, yanık bölgenin üzerine serin ve nemli bir steril gazlı bez ya da temiz bir bez örtün. Havlu ya da battaniye gibi emici bir kumaş örtmeyin, merhem sürmeyin, su toplamış kısımları patlatmayın.
Yaralıyı sakin bir yerde yatırıp acil tıbbi yardım gelmesini bekleyin.
Elektrik Yanıkları
Elektrik yanıklarında ciltte görünen yanık alanının boyutu hiç önemli değildir. Çok küçük bir alan da olsa vücuda giren elektrik iç organlarda hasar yaratmış olabilir. Ayrıca kalbi ( Hasta Yatakları Fiyat ) etkileyerek ritm bozukluklrı hatta kalp durmasına yol açabilir.
 
Elektrik çarpması sırasına aşırı decede kasılan kaslar ya da elektriğin kişiyi fırlatması ya da düşürmesi sırasında kemik kırıkları kas yırtılmaları gibi durumlar ortaya çıkmış olabilir.
 
Kalp atışı, solunum açısından kontrol ettikten sonra bunlarla ilgili bir sorun varsa onun ilk yardımı yapılır, yoksa hastayı sakin bir yerde yatırarak acil tıbbi yardım gelmesi beklenir.
 
Kimyasal Madde Yanıkları
 
Yanığa neden olan kimyasal madde sönmemiş kireçse, yumuşak bir fırça ile kireçlerin iyice temizlenmesini sağlayın
Bol su ile en az 20 dakika süreyle yıkayarak kimyasal maddenin iyice uzaklaşmasını sağlayın.
Solunumu yoksa yapay solunum yapın, baygın rengi soluk solunumu yüzeyelse şok tedavisi uygulayın.
Kimyasal madde bulaşmış giysileri çıkarın.
Yanık bölgesini kuru ve steril bir gazlı bezle ya da temiz bir bezle sarın
Yanık ikinci derece yanık özellikleri taşıyor ve genişliği 5 cm.yi geçiyorsa ya da el, yüz, ayak, kasık, kaba et ya da ana eklemler gibi bir yerdeyse acil tıbbi yardım çağırın.
Kimyasal madde göze gelmişse gözleri hasta yatakları fiyat akar su altında en az 20 dakika yıkayın, göz kapağını kapatmasını sağlayıp nemli bir bezle örtün ve tıbbi yardım çağırın.
Benzer Ürünler
Ürün Detay

HASTA YATAKLARI FİYAT İSTANBUL;

 

Hasta Yatakları Fiyat İstanbul

Hasta Yatakları Fiyat Ankara

Hasta Yatakları Fiyat Tekirdağ

Hasta Yatakları Fiyat Kırklareli

Hasta Yatakları Fiyat Yalova

Hasta Yatakları Fiyat Kocaeli

Hasta Yatakları Fiyat Bursa

Hasta Yatakları Fiyat Sakarya

Hasta Yatakları Fiyat Düzce

Hasta Yatakları Fiyat Bolu

Hasta Yatakları Fiyat Çankırı

Hasta Yatakları Fiyat Eskişehir

Hasta Yatakları Fiyat Konya

Hasta Yatakları Fiyat Kırşehir

Hasta Yatakları Fiyat Kırıkkale

Hasta Yatakları Fiyat Çorum

 
Sudan Boğulma
Suda boğulmanın ilk nedeni normalde hava girerek kan hücrelerine ulaşması istenilen ciğerlere su dolması nedeniyle vücudun oksijensiz kalmasıdır. Dokuların oksijensiz kalması ölüme götüren bir nedendir.
 
Ancak suda boğulmanın ayrı oluşumları da mevcuttur. Eğer ciğerlere dolan hasta yatakları fiyat istanbul su tuzlu ise ciğerlerde ödem (şişme) ve kanda koyulaşma ortaya çıkar ki bu da ölümcül bir durumdur.
 
Eğer ciğerlere dolan su tatlı ise bu kez de kan hücrelerinin (alyuvarlar) aşırı şişerek patlamalarına neden olabilir.
 
Sudan çıkarın
Boğulmakta olan kişi hala çırpınıyorsa, siz iyi yüzme biliyorsanız ve can havliyle çırpınan kişiye hakim olacak kadar kendinizi güçlü hissediyorsanız suya girip kurtarmaya çalışın. Aksi taktirde kıyıdan sopa, ip, kumaş gibi şeyler uzatarak yardımcı olmaya çalışın ya da yardım çağırın. Kayık gibi bir araçla yardıma gitmişseniz kayığa çıkartmaya çalışmayın devrilme tehlikesi yaratabilirsiniz, kenarına tutunmasını isteyin ve böylece kıyıya ulaşın.
 
Nefes alamıyorsa
En kısa zamanda (örneğin sığ suya ulaşıldığında), ciğerindeki suyu boşaltmak için zaman kaybetmeden, ağızdan ağıza yapay solunuma başlayın. Solunum başlayıncaya kadar sürdürün. (Bkz.Solunum durmuşsa) Kalbi çalışmıyorsa, hasta yatakları fiyat ankara kalp durmuşsa bölümündeki ilk yardım uygulamalarını yapın.
 
Dumandan Boğulma
 
Duman ya da soba veya şofben gibi araçlardan çıkan gazlarla boğulmada da sorun vücudun oksijensiz kalmasıdır.
 
Yapılması gereken ilk iş kendinizi korumak olmalıdır. Dışarıda derin nefes alarak içeri girmek ve mümkün olduğunca nefes almadan kazazedeyi dışarı sürüklemek bu mümkün olmuyorsa kapıları pencereleri açıp içeri taze hava girişini sağlayıp dışarı çıkarak yardım çağırmak ve kazazedeyi birlikte dışarı çıkarmak gerekir. Kapı ve pencereler açılsa bile bazı gazların havadan ağır olacağını bilerek içeride kalmamakta yarar vardır.
 
Eğer kazazedenin solunumu durmuşsa yapay solunum (Bkz.solunum durmuşsa) kalbi çalışmıyorsa kalp masajı (Bkz.kalp durmuşsa) yapın.
 
 
Astım Krizi 
 
Göğüste sıkışma, nefes almada güçlük, hırıltılı nefes alma, öksürük gibi şikayetlerle kendini gösteren astım hastalığı solunum yollarının alerjik bir hastalığıdır. Astım, krizler halinde ortaya çıkar. Krizi başlatan şey alerji nedeni olan etkendir, ancak çoğu zaman bunu belirlemek kolay olmamaktadır. Ev tozu akarı, küf, polen, evcil hayvan tüyleri, solunum yolu ( Hasta Yatakları Tekirdağ ) enfeksiyonları, bedensel stres hatta bazı ilaçlar astım nedeni olabilir.
Alerji yapıcı maddeler (alerjen) solunum yoluna girince, iç zarda şişme ve salgı artışına neden olur, bu da hırıltılı solunuma ve nefes darlığına yol açar.
 
Tedavisinde, diğer alerjik hastalıklarda uygulanan tedavi yöntemleriyle aynı prensipler geçerlidir. Eğer belirlenmişse, alerji yapan etkenden mümkün olduğunca uzak durulmalıdır.
 
Bronkodilatatör denilen bronş genişletici ilaçlar, alerji gidericiler ve en önemlisi solunum yolundan verilen steroidler (kortizonlu ilaçlar) kullanılabilir.
 
Ciddi astım krizinde ilk yardım
Astım krizi bazen çok ileri derecede nefes darlığı yapabilir. Hasta kaygılı, zor ve hırıltılı nefes alan, morarmış, öksüren, soğuk terleyen, çarpıntılı bir haldedir. Ağır astım krizleri bazen öldürücü boyutta olabilir.
 
Böyle biriyle karşılaşıldığında öncelikle soluk borusunu tıkayan bir şey olup olmadığı kontrol edilmelidir. Soluk borusunu tıkayan bir şey olmadığı olayın astım krizi olduğu kesinleştiğinde, öncelikle göğsünü sıkıştıran giysiler, kravat, sıkı gömlek yakası, hasta yatakları fiyat kırklareli sıkı bel kemeri varsa bunlar gevşetilmelidir. Hastanın kriz halinde kullandığı ilaçlar varsa bunları kullanmasına yardım edilmelidir. Varsa özel doktoru ya da hastanenin acil servisi ile bağlantı kurup durumuna göre alınacak önlemler belirlenmeli, bir yandan da ambulans çağırarak acilen sağlık kuruluşuna nakli sağlanmalıdır.
 
 
Şeker Komaları (Hiper ve Hipoglisemi) 
 
Şeker hastalarında koma tablosu, hem şekerin çok yükseldiği hem de çok düştüğü hallerde görülebilir.
Kan şekerinin çok yükseldiği hallerde koma iki nedene bağlı olabilir. Bir tanesi kan şekerinin çok aşırı yükselmesine bağlı olarak, kan ve dokular arasında sıvı ve mineral transferinin bozulması halidir ki, buna hiperglisemi koması ya da hiperosmolar koma adı verilir. Bu tabloda hasta dalgın veya şuur kapalı, vücut sıcak bir haldedir.
 
Şeker yüksekliği sırasında görülen başka bir koma türü de ketoasidoz komasıdır. İnsülin yetersizliği nedeniyle glikoz gibi şekerli maddeleri kullanamayan vücut, gerekli enerjisini vücuttaki yağları yakarak karşılar. Yağların yakılması sırasında vücutta keton " Hasta Yatakları Fiyat Kocaeli " maddeleri birikmeye başlar. Bu da kanın asit-alkali dengesini bozarak hastanın komaya girmesine neden olur. Bu komanın öncekinden farkı hastanın nefesinin çürük elma ya da aseton gibi kokmasıdır.
 
Tipi ne olursa olsun şeker yüksekli komasına giren bir hastanın acilen hastaneye iletilmesi gerekir.
 
Kandaki şeker düzeyinin normalin çok altına inmesi halinde de koma görülebilir. Şeker düşüklüğü koması, tıpta hipoglisemi koması olarak adlandırılır. Özellikle tedavi görüp insülin ya da şeker düşürücü haplar kullanan kişiler, yemek yemezler ya da yemeleri gerekenin çok altında yemek yerlerse, kandaki şeker düzeyleri normalin çok altına iner.
 
Hipoglisemi öncelikle, şiddetli bir açlık hissi, sinirlilik, titreme, soğuk terleme gibi belirtilerle ortaya çıkar. Şeker düşmesi arttığına koma tablosu ortaya çıkar.
 
Böyle bir durum görüldüğünde hastaya hemen hasta yatakları fiyat yalova şekerli su içirmek tablonun atlatılması için yeterli olabilmektedir.
 
Şeker hastası olduğunu bildiğiniz bir kişiyi komaya girmek üzere bir durumda görür, ancak şeker yüksekliği mi yoksa düşüklüğü koması mı olduğunu ayırt edemezseniz, şuuru tam kapalı değilse şekerli su içirin. Şeker düşüklüğü koması ise düzelmeye başlayacaktır. Eğer şeker yüksekliği koması ise bunun ek bir zararı olmaz, bu taktirde hastaneye kaldırmaktan başka bir çareniz yoktur.
 
 
Boğmaca 
 
Boğmaca, ismini 'boğuluyor' gibi seslerle öksürmekten alır. Genellikle iki yaşın altındaki çocuklarda görülür. Damlacık enfeksiyonu denilen şekilde hastalık mikrobu taşıyan kişilerin aksırıp öksürmeleri ile havaya yayılan mikrobun solunum yoluyla alınmasıyla bulaşır. Genellikle hastalığı hafif geçiren bir yetişkin bulaştırır.Hasta yatakları fiyat bursa.
Belirtiler:
 
Hapşırma, burunda tıkanıklık
İştahsızlık
Kırıklık
Kuru öksürük ve boğmaca öksürüğü
Nefes darlığı ve mavi moraran dudaklar
Teşhis:
İlk başta belirtiler soğuk algınlığına benzediği için teşhis zordur. 10 gün ile 2 hafta arasında boğmaca öksürüğü başlar. Sık sık öksürük spazmları gelir. Arkasından zorla alınan aceleci derin soluklarla yüksek boğulma sesi duyulur. Öksürük nöbetleri korku, hasta yatakları fiyat sakarya kızgınlık, ağlama, hapşırma gibi durumlarla tetiklenebilir. Balgam çoktur. Bazen kusma da görülür. 4 hafta sonra belirtiler yavaş yavaş kaybolur.
 
Tedavi:
 
Antibiyotik tedavisiyle birçok çocuk boğmacadan olaysız kurtulur.Ancak ciğerler zarar görebilir. Oksijensiz kalma veya öksürüğün doğurduğu basınç beyni zedeleyebilir. Eğer bir çocuğun dudakları morarırsa nefes almakta güçlük çekiyor demektir derhal hastaneye kaldırılmalıdır. Hastalıktan korunmak için çocuklara aşı uygulanmaktadır.
 
Kızamık 
 
Kızamığa, rubeola da denir. Yetişkinler de bu hastalığa yakalanabilir ancak çocuklar arasında yaygındır. Kızamık, kırmızı lekeler belirmeden önceki safhada hasta yatakları fiyat düzce çok bulaşıcıdır. Onun için korunmak da zordur. Bir kere kızamık geçirince ömür boyu bağışıklık gelişir.
Belirtiler:
 
Ateş
Öksürük,hapşırma
Boğazda yanma
Yanak iç cidarında beyaz ufak noktalar
Ciltte kızarmalar
Ağızdaki belirtileri
Sırttaki belirtileri
 
Teşhis:
 
Kızamık ateşle başlar. Ateş, 39-40 dereceye kadar çıkar. Öksürme ile başlayan hastalıkta 4 gün sonra kulakların arkasından başlayıp yüze yayılan çil gibi kırmızı lekeler olur. Lekeler bütün vücuda yayılır. Belirtiler virüsu aldıktan 10-14 gün sonra başlar, yani hastalığın kuluçka dönemi 10-14 gün kadardır.Teşhis tipik kızarıklıklar ve iç yanak cidarındaki beyaz noktalara dayanarak konur.
 
Normal olarak enfeksiyon 10-14 günde tamamen iyileşir. Az sayıda vakada, vücut direncinin düşmesiyle zatürre gelişir. Ayrıca az sayıda hastada ensefalit (beyin iltihabı) ve buna bağlı olarak koma görülebilir.
 
Tedavi:
 
Çok yükselen ateşi düşürmek için Parasetamol ve sakinleştirici bir öksürük şurubu alınabilir.Ateş düşene kadar yatak istirahati gereklidir.Kızarıklıklar geçtikten sonraki bir haftalık süreye kadar bulaşma riski bulunduğu için kimseyle temas etmemesi gerekmektedir.Hasta yatakları eskişehir.
 
Korunma:
 
Kızamık aşısı etkilidir. Çocuklar hastalarla temas etme, hastalık bulaşma riskinden önce aşılanmalıdır.
 
İnfeksiyon Hastalıkları 
 
Bakteri, virüs, mantar, protozoa (tek hücreli canlılar) ve parazitlerin bir canlının vücuduna girerek hastalık oluşturacak şekilde yerleşip çoğalmasına infeksiyon adı verilir. Bunlardan bakteriler ve protozoalar mikroskopla, virüsler elektron mikroskobuyla, parazitler ise bazıları gözle görülebilecek büyüklüktedirler. Çevrede, gıda maddelerinde, insanlar veya hayvanlarda bulunup çoğalabilirler. Vücuda girdiklerinde çoğunlukla bağışıklık sistemi tarafından kontrol altında tutulur. Bağışıklık sistemi zayıflarsa, hastalık etkenini kontrol altında tutamayacağı için hastalık ortaya çıkar.
 
 
Mantarlar 
 
Mantarlar küf, maya ve yenilebilen mantarlar olmak üzere çok çeşitlidir. Yenilebilen mantarlar hastalığa yol açmazken, küf ve maya mantarlarının bazıları hastalık etkeni olabilir. Aslında maya mantarlarının bir çoğu da yararlı amaçlarla ( Hasta Yatakları Fiyat Konya ) kullanılmaktadır. Ciltte ve ağız, boğaz ve sindirim sistemi gibi organlarda daha çok hastalığa yol açabilir. Özellikle bağışıklık sistemi zayıflamış kişilerle, antibiyotik kullananlarda ve küçük çocuklarda mantar enfeksiyonu görülme sıklığı daha fazla olmaktadır.
 
 
Kuduz 
 
Kuduz, beyni etkileyen virüsler tarafından oluşturulan bir hastalıktır. İnsanlara hastalığa yakalanan hayvanların salyası ile geçer. Köpekler, kediler, tilkiler ve yarasalar hastalığa yakalanabilirler ve insanlara bulaştırabilirler. Virüsün, ısırılmadan hemen sonra gelişen kuluçka devri ortalama 3-7 hafta, bazen de 10 gün ile 2 yıl arasında değişir.
Belirtiler:
 
Ağrı ve hayvanın ısırdığı yerde renk değişimi
Deri duyarlılığı
Ağızdan fazla salya akması
Sakin durumda iken öfkelenme
Ölümlere sebep olan konvülsiyonlar (istem dışı kasılmalar) ve felçler
Teşhis:
Kuduz hayvanın ısırdığı bölgede ağrı ve gıdıklanma, kaşınma hissi meydana gelir. Kişi sıcaklık değişikliklerine, hava akımlarına hassastır. Bir sıvı içerken yutamama nedeniyle boğulma olayına maruz kalır. Kişide huzursuzluk, adale spazmları ve yoğun salya hasta yatakları fiyat kırşehir mevcuttur. Sonunda konvülsiyonlar (istem dışı kasılmalar) ve felçler ortaya çıkar.
 
Kuduz ne kadar ciddidir?
 
Eğer kedi veya bir çiftlik hayvanı tarafından ısırıldıysanız, hayvanın 1 hafta ile 10 gün arası gözetim altında tutulması gerekir. Eğer hayvan bu sürede ölürse, beynini test edip kuduz virüsü bulunup bulunmadığını araştırmak gerekir. Hayvanın ve yaranın durumuna göre, aşıya gerek olup olmadığına karar verilmelidir.
 
Aşılama, vücuda giren virüslerin hastalık belirtileri çıkarmasına fırsat kalmadan vücutta bağışıklık oluşturması esasına dayanır. Bu nedenle ısırıldıktan hemen sonra bir sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır. Bir insanda kuduz belirtileri ortaya çıktan sonra tedavi mümkün değildir.
 
Tifo 
 
Tifo, Salmonella typhi tipi bakteriler tarafından meydana getirilen bir hastalıktır. İçme suyu ve kanalizasyon şebekelerinin sağlıklı olması nedeniyle, gelişmiş ülkelerde ender görülür. Sindirim kanalıyla vücuda giren bakteriler ince bağırsakların duvarlarına hasta yatakları kırıkkale yapışır ve dalak ile lenf nodüllerinin (bezelerinin) iltihabına neden olur. Taşıyıcılar bu hastalığın yayılmasında oldukça etkendir. Bunlar, bağırsak yollarında tifoid bakteri taşıyan insanlar olup yıllarca herhangi bir hastalık belirtisi göstermeden yaşarlar. Yetersiz sağlık koşulları ve sağlıksız su kullanılması tifonun salgınlar meydana getirmesine yol açabilir.
Belirtiler
 
Ateş
Baş ağrısı
Zayıflık ve yorgunluk
Boğaz ağrısı
Öksürük
İshal
Acil belirtiler
Vücut ısısında ani düşme
Şokla birlikte idrarda azalma ,uyuşukluk
Teşhis:
Aniden ateş ve üşümeyle ortaya çıkmasına hasta yatakları fiyat bolu rağmen çok yavaş ilerler. Hastalık baş ağrısı, öksürük, zayıflık ve boğaz ağrısı ile başlar. Ayrıca ishal, kusma, kabızlık ve karın ağrısı da sık olarak görülür. Hastaların ateşi akşam saatlerinde sabaha göre daha yüksektir. Tifo tedavi edilmezse 7-10 gün süren hastalığın 2.safhası başlar. Şiddetli vakalarda ağır ishal veya kabız olabilir. Hasta bitkin, yarı kapalı gözlerle, hareketsiz bir şekilde yatar. 2. haftadan sonra göğüs ve bacakta kızarıklık meydana gelir. Bu da 2-3 gün içinde kaybolur. Eğer hiç komplikasyon yoksa kişi yavaş yavaş iyileşmeye başlar. Karınla ilgili belirtiler derece derece kaybolur ve ateş düşer. Normale dönme 10-15 gün içinde başlar. Bununla birlikte 2 hafta içinde ateş düştükten sonra tekrarlayabilir. Hastaların çoğunda genellikle 3. hafta içinde kan basıncında ani düşme, vücut sıcaklığında yükselme, kalp atımlarında artma, karın ağrısı gibi komplikasyonlar olabilir.
 
Tedavi edilemeyen tifo çok ciddi sorunlar yaratabilir. Çocuklarda bu hastalık genellikle daha hafiftir.
 
Tedavi:
 
İyi bir beslenme olamayacağından dolayı yüksek kalorili ve küçük boyutlu gıdalar sıvıyla birlikte hastaya verilmelidir. İdrarda ve dışkıda bakteri olması nedeniyle hastanın giyim eşyalarına dikkat edilmelidir.
 
Tifo, antibiyotiklerle tedavisi edilebilen bir hastalıktır. Antibiyotikler, bakterilerin hassasiyetlerine göre belirlenir. İlaç tedavisinin seçimi bakterilerin hasta yatakları fiyat çankırı yayılma şiddetine ve hastanın durumuna göre değişir.
 
Önlem:
 
Araları 1 aydan uzun olmamak üzere 2 kez aşı olunmalıdır. Hastalığın yaygın olduğu yerlere gitmek zorunda olanlar, hastalığın salgın olarak ortaya çıktığı yerler ve mikrop taşıyıcılarla ilişkide bulunmak zorunda hasta yatakları fiyat istanbul olanların aşı vurularak